Rád by som začal inak, ale nie je možné nepovedať, že Slovensko je dnes v mnohých ohľadoch stagnujúca krajina a roztrieštená spoločnosť.
Výsledok nedávnych parlamentných volieb postavil tých, ktorí boli zvolení, pred vážne rozhodnutie.
Či nájdu spôsob, akým Slovensko spojiť za hodnotami a cieľmi, ktoré dokážu zastaviť pokračujúcu stagnáciu a absentujúcu modernizáciu našej krajiny. Podmienkou sine qua non je však to, aby boli nespochybniteľným spôsobom garantované a v praxi naplnené princípy právneho štátu. Pretože bez neho je všetko nič.
Mojím hlavným cieľom dnes večer nie je venovať hlavnú pozornosť výsledkom volieb. Za pripomenutie však stojí to, že legitímne a slobodne zvolená vládna väčšina sa opiera len o 43% odovzdaných hlasov, čo predstavuje druhú najmenej početnú vládnu väčšinu u nás vôbec. Faktom je aj to, že so 40% odovzdaných hlasov opozícia predstavuje dosiaľ najpočetnejšie zastúpenie v parlamente od vzniku štátu.
Chcem tým povedať, že každá zo strán dostala od voličov mandát pre rôzne priority. Ale isto nikto nedostal mandát na politickú okupáciu, ani na opovrhnutie záujmami a názormi ľudí, ktorí ich nevolili.
Viaceré rozhodnutia a spôsoby, akými vláda preberá moc, považujem za necivilizované a ich najsilnejším odkazom je: teraz sme tu my a nič nenecháme na náhodu. Dnes je evidentné, že nepôjde len o spôsoby, ale aj o podstatu rozhodnutí vládnej väčšiny.
Prejavuje sa to výsmechom a nepriateľstvom, aké sa šíri z úradu vlády voči niektorým skupinám ľudí alebo médiám.
Z toho všetkého veľmi vyčnieva to, ako druhá najsilnejšia vládna strana na čele s jej predsedom bagatelizuje, schvaľuje alebo sa priamo podieľa na tom, čo je v priamom rozpore s tým, čo jej líder sľúbil ľuďom pred voľbami – že oni budú iní.
Reči o tom, že treba situáciu upokojiť, ktoré zazneli od víťaza hneď po voľbách, sa ukázali ako chvíľková rečnícka figúra.
Napriek tomu, šetrime si ešte silné slová a veľké emócie, pretože ich ešte môžeme potrebovať.
Pridávam sa k názorom mnohých z Vás a ani ja si nemyslím, že ide o ohrozenie základov demokracie tak, ako sú zakotvené v Ústave SR. Zároveň je ale každým dňom jasnejšie, že Slovensku dnes vládne reprezentácia, ktorá je inšpirovaná spôsobmi vládnutia, ktoré sú vzdialené liberálnej demokracii. Opovrhuje ňou. Práve preto ale nezabudnime, že Slovensko, to je aj dostatočne inšpirovaná občianska spoločnosť. To isté platí o médiách, bez ohľadu, či práve preto, že ich vláda nazýva ako nepriateľov a rovnako sú silnou poistkou inštitúcie, ktoré, verím, zvládnu súčasný test odolnosti.
Za ešte dôležitejšie považujem to, že za dnešnou vládnucou trojicou v skutočnosti nie je myšlienka, ktorá by dokázala strhnúť a do špiku kosti presvedčiť a postaviť za seba celú spoločnosť. Fiškálne orgie nie sú ideológiou, ale nezodpovednosťou, ktorá skôr či neskôr narazí na realitu.
Čo ale vnímam ako riziko je to, že politika tekutých hodnôt, ideologických a politických plagiátov a fejkového národovectva môže doviesť Slovensko do hmly, v ktorej zablúdime.
Ja nechcem, aby sme blúdili a aj preto som sa rozhodol kandidovať.
Chcem zabojovať, aby mala občianska spoločnosť – bez ohľadu na to, či sa v nej niekto cíti byť liberálom alebo konzervatívcom, moderným sociálnym demokratom alebo progresívcom – svojho zástupcu aj v jednej z najvyšších ústavných funkcií.
Napriek výsledku predčasných parlamentných volieb a tomu čo sa deje, nezabudnime, prosím, že väčšina ľudí sa ani v týchto voľbách neotočila chrbtom k politickému Západu. Napriek znepokojivým trendom si väčšina neželá vystúpenie z Európskej únie a NATO, ani Rusko na našich hraniciach. Neželá si demontovať slobodné voľby, slobodnú súťaž politických strán, právny štát, deľbu moci a rozdelenie právomocí, ani ochranu ľudských a občianskych práv pre všetkých.
Toto väčšina našich občanov určite nechce a keby som si v tomto nebol istý, nemohol by som kandidovať.
Zároveň si myslím, že dnes pôjde najmä o to, aby aspoň jedna z najvyšších ústavných funkcií nebola v rukách jedného, v súčasnosti vládnuceho politického prúdu. Toto treba pripomínať, rovnako ako aj rozdiel medzi rokom 1968 a 1989 a to, že veľvyslanci Spojených štátov amerických a Ruskej federácie nie sú pre nás veľvyslancami rovnocenných partnerstiev, ani spojenectiev a ani dôkazom aktuálne propagovanej frázy o zahraničnej politike na všetky štyri svetové strany. Ale pripomínajme, prosím, aj sebe, že skončila doba, keď znepokojenie nad dianím u nás doma bude vyjadrovať Brusel, Berlín či Washington a tam budú riešiť našu podobu vládnutia. Nebudú, a tak je to dobre.
Ak som povedal, aby sme si šetrili silné slová a veľké emócie, nemal som na mysli to, že sa nič nedeje. Naopak. Deje, a veľmi vážne.
Dnes ide o to, ako a či vôbec sa vysporiada štát a politika so zneužitím moci, alebo sa z toho stane balvan, ktorý budeme navždy tlačiť pred sebou. Avizované kroky a systémové zmeny v oblasti spravodlivosti napovedia veľa už v nasledujúcich dňoch.
Výzvou je zároveň to, že Slovensko stratilo dych, ale nenašli sme myšlienku, ako sa vysporiadať so svetom, v ktorom žijeme.
Za myšlienku sa vydávajú mobilizačné heslá.
Za národovectvo sa často vydáva zástava v rukách alebo hrubosť v ústach. Alebo nevzdelanosť za akúsi originálnu svojstojnosť. Iste, aj toto je súčasť slobodného sveta.
Čo proti tomu robiť?
Proti fejkovým hodnotám stavať také, ktoré majú zmysel. Aj preto sa pokúšam “odkliať“ slovo “vlastenectvo”. Preto vediem rozhovory o tom, aký dáme obsah vlastenectvu dnes, v roku 2023 a nasledujúcom období.
Pred zhruba 4 rokmi, v roku 2019, napísalo jedno rešpektované svetové médium o Slovensku väčší text a opatrilo ho titulkom: „Slovensko sa stalo obeťou vlastného úspechu“. Veľmi presne povedané. Mne sa zdá, že sa nám z tejto pasce nepodarilo dostať dodnes. A dokonca nám dve veľké krízy – covidová pandémia a vojna na Ukrajine – poslúžili ako alibi, aby sme v tejto pasci mentálne zotrvali a presviedčali sa, že to nie je naša zodpovednosť ani náš problém.
Stali sme sa obeťou naozaj výnimočného úspechu: bez jediného výstrelu, bez zásadných sociálnych otrasov a občianskych nepokojov a za výnimočne krátky čas sme dovŕšili to, čomu sa hovorí národná emancipácia. Získali sme slobodu, štát, medzinárodné uznanie, najvyššiu možnú mieru integrácie do kľúčových inštitúcií politického Západu.
Preukázali sme imunitu voči autoritárskym tendenciám. Pomerne rýchlo sa podarilo naštartovať ekonomiku silného ekonomického rastu a vysokej miery zamestnanosti. A nulté roky sa javili, osobitne z prosperujúcejších častí našej krajiny, že ciele boli de facto dosiahnuté, že sme sa ako Slovensko narodili pod šťastnou hviezdou – rýchlo a ľahko.
Vznikol dojem, že tento stav sa postupne rozleje po celej krajine a budeme si ho už len užívať v bohatom sociálnom štáte. Ako súčasť pokojnej, prosperujúcej, solidárnej a bezpečnej Európy, ktorej sa konflikty vo svete netýkajú, lebo ich vyrieši niekto iný.
Lenže okolnosti sa zmenili.
Prestali sme dobiehať najlepších a skôr stagnujeme. Ľudia veria čoraz menej štátu a liberálnej demokracii ako spôsobu jeho spravovania, pretože úroveň niektorých základných služieb prestala plniť ich očakávania.
Vyspelý svet sa znovu rýchlo mení, ak na zmeny nenaskočíme, môžeme vypadnúť z hry o budúcnosť. Je to okno príležitosti, alebo okno, z ktorého vypadneme. Nebude otvorené desaťročia, ale maximálne niekoľko rokov.