Skip to main content

Hodnoty, o ktoré sa opieram

Hlásim sa k odkazu Novembra 1989. Udalosti novembra 1989 nám otvorili cestu za postupným, hoci často náročným formovaním našej slobody, demokracie a ekonomického rastu. Ani dnes však nemôžeme tieto hodnoty považovať za samozrejmosť. Aj po viac ako 34 rokoch je pre mňa preto november 1989 ako symbol obety a odvahy občanov vzoprieť sa voči totalite v túžbe po slobode a slušnom živote rovnako aktuálny a dôležitý.

Vyjadrením vlastenectva v mojom prípade je 30-ročná služba Slovensku, počas ktorej som ako kariérny diplomat reprezentoval našu krajinu a obhajoval slovenský záujem doma aj v zahraničí.

Vlastenectvo má mnoho podôb, no spoločným menovateľom je, že osobný úspech a úspešné Slovensko sú spojené nádoby. 

Vlastenectvo pre mňa znamená:

  • rešpektovať, že je Slovensko konzervatívne aj liberálne, ale nad tým všetkým je jedno Slovensko naše spoločné,
  • vedieť počúvať aj tých, s ktorými nesúhlasíme,
  • budovať a chrániť inštitúcie, ktoré majú štát držať pokope,
  • prijať našu históriu,
  • prijímať inakosť a nebáť sa o vlastnú identitu.

Chcem povzbudzovať diskusiu o vlastenectve, ktorú sme si nechali ukradnúť krikľúňom a vrátiť tomuto pojmu pôvodný obsah.

Tridsať rokov v diplomacii ma naučilo, že pozitívne výsledky pre našu krajinu, ale aj celkovo v živote, dosiahneme len vďaka spolupráci. Dnes potrebujeme prekonávať bariéry medzi jednotlivými názorovými tábormi v spoločnosti, a hlavne sa musíme v politike i verejnom živote počúvať viac a bez predsudkov. 

Konzervatívci a liberáli, kresťanskí aj sociálni demokrati, pravičiari, ľavičiari sa musia začať rozprávať medzi sebou a nehovoriť len o sebe. Chcem tomu napomôcť. Ponúkam spoluprácu každému, komu úprimne záleží na tom, aby našu krajinu posúval vpred.

Za Slovensko, ktoré spája, za hodnoty, ktoré majú zmysel

To je názov môjho prejavu, ktorým som predstavil moju víziu výkonu úradu prezidenta, vrátane programu dobudovania štátu.

Celý prejav

Slovenský záujem

Dovoľte mi predstaviť môj program prezidentského kandidáta v dvoch oblastiach tak, ako ich vymedzuje ústava. Ako reprezentanta Slovenskej republiky doma a v zahraničí.

Čo je slovenský záujem?

Prihláste sa na odber noviniek